Każdy samochód ma akcesoria, które na pierwszy rzut oka mogą się zdać niepotrzebnymi. Ale naprawdę one przynoszą wielkie korzyści praktyczne. I chlapacz jest jednym z przykładów tego zjawiska: one nie wprost chronią samochód przed brudem i rdzą, ale i bronią przed zdarzeniami nieprzyjemnymi.

Każdy samochód ma akcesoria, które na pierwszy rzut oka mogą się zdać niepotrzebnymi. Ale naprawdę one przynoszą wielkie korzyści praktyczne. I chlapacz jest jednym z przykładów tego zjawiska: one nie wprost chronią samochód przed brudem i rdzą, ale i bronią przed zdarzeniami nieprzyjemnymi. Na co poleca się zwrócić uwagę podczas wyboru tego akcesorium? Jakiego rodzaju bywają chlapacze?

Przeznaczenia chlapaczy

Sama nazwa tego akcesorium daje już niektórą informację o tym, dlaczego on służy. Chlapacze są montowane w pobliżu kół samochodu w taki sposób, żeby chronić karoserię przed wodą, brudem, kamieniem i innym śmieciem, które można spotkać w podróży.

Zdawałoby się, czym może być korzystna taka niewielka rzecz? Właśnie ona nie zezwala na to, żeby została wyrządzona szkoda zarówno dla Twojego, jak i innego samochodu, zwłaszcza zimą lub podczas opadów śnieżnych, kiedy masa brudu rozlatuje się we wszystkie strony. Dlatego chlapacze dla Skoda Fabia lub jakiegokolwiek innego samochodu są niezamienną częścią, stan jakości której trzeba regularnie mieć na oku.

Jakie bywają chlapacze?

Podczas odwiedzania sklepu z częściami zapasowymi i salonami samochodów można zobaczyć, że chlapacze bywają różnych rodzajów i form: na wystawach i półkach leżą dziesiątki wariantów. One się różnią tak zewnątrz, według swojego kształtu, jako i według materiału, z którego zostały wyprodukowane.

Uniwersalnymi chlapaczami występują te, które pasują do jakiegokolwiek samochodu, niezależnie od jego brand-marki i modelu. Najczęściej to jest zwykły czarny trójkąt, który się nie wyróżnia przez swój wyszukany design. Cena takich akcesoriów jest znacznie niższa.

Indywidualne chlapacze są akcesoriami do konkretnych modeli samochodów. Kosztują one znacznie więcej, ponieważ idealnie pasują do kształtu i designu środku transportu. W wypadku, jeśli wariant uniwersalny nie spełniał swoim wymaganiom, to powinieneś kupić tą właśnie wymienioną opcję. Zrobić to możesz w sklepie internetowym akcesoriów samochodowych https://www.autobrat.pl/ .

Z jakich materiałów są produkowane chlapacze?

Materiał, z którego został chlapacz zrobiony, też ma ważne znaczenie. Najczęściej dla produkcji tego akcesorium korzystają z następnych materiałów:

  • Plastik. Chlapacze z plastiku pasują do tych krajów, w których warunki klimatyczne są zawsze komfortowe. Sprawa polega na tym, że ten materiał nie jest wcale odporny na mróz i już przy temperaturze w -10 stopni może zacząć się łamać od każdego dotyku.
  • Poliuretan. Ogólnie przyjmuje się, że ten materiał jest uważany za najbardziej optymalny. Większość dostępnych na rynku chlapaczy jest zrobiona z poliuretanu, ponieważ on pasuje do jakichkolwiek warunków eksploatacji i ma dobre charakterystyki techniczne.
  • Guma. Główną zaletą tego materiału jest to, że on jest tani, a wadą jest jego niewielki termin eksploatacji. Chlapacz z gumy będzie doskonale wykonywać swoje zadania, ale nie wytrzyma dłużej, niż jeden sezon. Dlatego wybór takiego akcesorium jest sprawą osobistą dla każdego.

Kryteria wyboru chlapaczy

Wybierając chlapacz do swojego samochodu, powinieneś zwrócić swoją uwagę na:

  • Kształt i rozmiar – uniwersalne opcje, które powinny pasować do każdego samochodu, mogą się różnić między sobą.
  • Materiał, z którego jest chlapacz zrobiony.
  • Warunki eksploatacji, odporność na „chemię drogową”, z której korzystają na jezdniach.

Możesz też skupić się na brand-marce – jeżeli jest to znana firma, która istnieje na rynku od wielu lat, to możesz dokonać wyboru na korzyść takiego chlapacza

Dołącz do nas na platformach społecznościowych